čtvrtek 5. července 2012

Skotsko - den sedmý


Dnes nás čekal jeden z nejdelších přejezdů celého výletu a jak se později ukázalo snad i nejvíce rozmanitých zastávek na málo turistických místech. Ale hezky popořadě.
Po ránu jsme nemuseli moc spěchat - jednak bylo opravdu ošklivo (mlha tak hustá, že by se dala krájet), jednak naší první zastávkou byl hrad Dunrobin, který otvíral až v 10am a byl jen nějakých 30-40 minut cesty od našeho ubytování.
Když jsme k hradu přijeli, tak už tam pár nedočkavců stálo, nicméně nám se nějakým záhadným způsobem podařilo dostat se do čela fronty (nevíš o tom náhodou něco mami? :)) a zahájit jako první prohlídku hradu. Hrad patří mezi nejkrásnější hrady v celém regionu Highlands a opravdu vypadá tak trochu jako z pohádky. Stále je obýván, takže přístupná je jen část hradu, která dříve sloužila mimo jiné jako chlapecká škola a další společenské místnosti (celkem nějakých 22 pokojů). Během toho, co jsme přecházeli z pokoje do pokoje a prohlíželi si historii tohoto místa, se začalo umoudřovat počasí. Nad hradem svítilo sluníčko, i když z moře se neustále hnala mlha, tak už bylo značně tepleji a i na hrad byl krásný výhled.

Dunrobin Castle
Měli jsme přibližně 20minut do začátku sokolnické show, takže jsme si trochu prošli zahrady a vypravili se do venkovního divadla. Musím říct, že to byla jedna z nejlepších show, jakou jsem kdy viděla. Ani se mi nechce říct cvičitel, ale v podstatě ano, cvičitel znal všechny své ptáky perfektně, věděl, co na ně zabírá, jak se chovají a mnohým z nás připravil zážitek velmi velmi blízký (jo, taková velikánská sovička nám lítala cca 10 cm nad hlavami :)).



Opravdu super show! Ještě chvilku jsme se zdrželi v zahradách, a pak vyrazili na cestu - chtěli jsme využít krásného počasí, dokud bylo.
Zamířili jsme přímo na sever na návštěvu opravdu prastarých památek. Napřed jsme se jeli podívat na Grey Camster Cairns. Jedná se o zrekonstruované hrobky, které byly postaveny před více než 5 000 lety. Cesta k nim je už sama o sobě zážitek - v podstatě poprvé od začátku výletu jsme se dostali do oblasti, kde je silnice tak úzká, že se na ni vejde sotva jedno auto a přitom je obousměrná...no, byl to rozhodně zážitek. Navíc ačkoli jsou ty hrobky opravdu hooodně staré, zrekonstruované a patří k jedněm z mála památek na původní obyvatele skotské vysočiny, tak nepočítejte s tím, že Vás k nim navedou směrovky. Po cestě z Lybsteru se prostě zničehonic objeví po levé straně něco, co vypadá jako hromady kamení. A to je ono! Zaparkovali jsme na jednom vyhýbacím místě, abychom nezabrali celou silnici a vyrazili na průzkum hrobek. Došli jsme nejdříve k té nejvzdálenější a největší - obsahující hned 3 komory.
Grey Camster Cairns
Dovnitř hrobek se dá "vejít" - ideální pro průzkum hrobek je nacvičit si chůzi v dřepu se skloněnou hlavou - asi tak velké jsou totiž průchody, které vedou dovnitř komor. Nebo se dá jít po čtyřech :). Bohužel rekonstrukce nebrala úplně v úvahu původní stavební techniky, takže se sem tam setkáte s betonem a hlavně se skleněnou střechou, aby uvnitř bylo světlo... Pak jsme se vydali na průzkum ještě jedné kulaté a menší hrobky, v podstatě nám vnitřek hodně připomínal to, co jsme s Tomem viděli v květnu v Irsku v Newgrange.

Hrobky jsou postavené z menších kamenů a zvenku vypadají, že by měly být velmi prostorné. Naopak, spousta kamenů je i uvnitř a ve prostřed zanechává jen malou komůrku, která je obehnána velkými šutry. Víc jak 10 lidí by se dovnitř určitě nevešlo (a ještě by se hodně mačkali...).


Prohlídka hrobek a cesta k nim nám zabrala méně času než jsme počítali, tak jsme si zajeli ještě kousek zpátky k další pravěké památce - Achavanich Standing Stones. Přálo nám počasí - bylo krásně teplo (teploměr v autě hlásil dokonce 24°C!) a svítilo sluníčko, takže pohledy na pravěké stojící kameny na břehu jezera Loch Stemster. Je to takové starší, méně známé Stonehenge :). U hrobek jsme potkali ještě i jiné turisty, ale tady jsme byli úplně sami, takže jsme si sedli do trávy, vytáhli svačinku a naobědvali se. Když se člověk prochází kolem těch kamenů, tak opět obdivuje, jak byli lidé před tolika tisíci lety schopní - ty kameny musí vážit opravdu hodně...

Achavanich Standing Stones a Loch Stemster
Poslední atrakcí, kterou jsme v okolí Lybsteru navštívili byly Whaligoe Steps - schody vysekané do vysokých útesů, které vedly až k moři a k přírodnímu přístavu. Přiznávám, jsem líná jak veš, takže až úplně dolů jsem nešla, ale táta dolů vyrazil a pochvaloval si to. Všude kolem nás poletovaly tisíce ptáků (a ne nebyli agresivní jako ti od Hitchcocka ;)) a vůbec, bylo tam krásně a klid.

Whaligoe Steps s přírodním přístavištěm
Noss Head Lighthouse
I když jsme na tom časově byli dobře, tak jsme nesměli usnout na vavřínech a bylo potřeba pokračovat v cestě. Naší další zastávkou byla zřícenina hradu u městečka Wick (původně jsme sem chtěli i do destilérky whisky, ale to bychom museli vynechat sokoli i ty dvě prehistorické zastávky, abychom stihli jejich otvírací dobu...). Wick je malé rybářské městečko už hodně hodně na severu - a na první pohled moc pěkné. Dříve se pyšnilo lovem sleďů, dnes jsou turistickým lákadlem kromě whisky, zříceniny hradů, majáky a útesy.
My jím ovšem jen projeli a zamířili kolem místního letiště až k majáku Noss Head. Tady, uprostřed naprosto opuštěné krajiny nás doslova překvapilo zázemí pro turisty - velké parkoviště a k tomu možnost posezení... Od parkoviště před branami majáku Noss Head jsme se vydali pěšky na cca 20min procházku k rozvalinám hradu Sinclair Girnigoe. Sice nám na jednu stranu přálo počasí - sluníčko stále svítilo, ale na druhou stranu nad mořem byla mlha. Takže zde, v místech odkud by měla být vidět pevnina, jsme neviděli nic! I tenhle hrad je volně přístupný, takže jsme jej prošmějdili (jen jeho část - druhá část byla zavřená kvůli rekonstrukci), prohlédli jsme si okolní útesy, pokochali se krajinkou a vyrazili zase zpátky do auta.
Sinclair Girnigoe Castle


útesy z vyhlídky na Dunnet Head
Dnešní den jsme zamířili na sever a tak naší poslední zastávkou na cestě nemohlo být nic jiného než nejsevernější bod pevninského Skotska (a celé Velké Británie) - maják Dunnet Head. K majáku vede klikatící se cesta mezi vřesovišti a malými jezírky, ale čeho si zaručeně všimnete je, že tam hrozně fouká. Výhled od majáku na okolní útesy a krajinu je uchvacující. A kdyby nad mořem nebyla mlha, tak by byly vidět i Orkneje (jsou vzdálené jen 7 mil!). Bohužel, zahlédli jsme sotva v dálce tankery, ale ostrovy nám zůstaly skryté (stejně tak delfíni, tuleni nebo velryby, které se odtud často pozorují...). Ještě byla povinná fotka u kamene "Nejsevernější místo Británie" a mohli jsme vyrazit hledat ubytování.

Dunnet Head
Tentokrát jsme měli bydlet ve dvou různých pokojích (dva stejné už prostě neměli) na okraji městečka Thurso. Našli jsme to docela rychle, takže jsme se ubytovali, trošinku si odpočinuli a vyrazili do města - hledat restauraci. Jsme na severu, kde se lidé živí hlavně rybařením, takže jsme prostě za každou cenu chtěli ochutnat typické místní fish&chips. A že nám mooooc chutnalo.

Thurso a místní Fish&Chips

Poslední akcí dnešního dne bylo plánování zítřka - čeká nás totiž ten nejdelší a nejnáročnější přejezd ze všech...Ale to až zítra :)



TIPS:
Ubytování - The Weigh Inn Lodges, 2 West Burnside, Thurso. 50 GBP/pokoj pro 2 os. se snídaní (jen postel, koupelna), 60 GBP/pokoj pro 2 os. se snídaní (koupelna, kuchyňka, jídelní kout). Ještě jsou tam pokoje hotelové, celkově působí hotel dobře a elegantně. Jen je potřeba počítat s tím, že je to docela daleko od centra městečka. Na druhou stranu je to v přírodě, kousek od pláže a výhled na moře je úchvatný. www.weighinn.co.uk
Dunrobin Castle - 9,5 GBP/os. Parkovat se dá přímo u hradu. Prohlídka hradu je samostatná, bez průvodce. Na prohlídku potřeba cca 1 h + alespoň 30 min na prohlídku zahrad. Rozhodně se vyplatí počkat si na sokolnickou show - opravdu stojí za to a neplatí se (jen spropitné). Trvá cca 30-45 min. www.dunrobincastle.co.uk
Grey Camster Cairns - zdarma. Na prohlídku i vnitřku hrobek cca 45 min. Cca 8km na západ od Lybsteru - je to špatně značené, cesta je široká pouze pro jedno auto - sem tam jsou místa pro vyhýbání se. Hrobky nejsou oplocené, nikdo je nehlídá, nenachází se u nich parkoviště. Vstupy do hrobek jsou hodně hodně úzké a nízké - docela problém pro starší lidi. www 
Achavanich Standing Stones - zdarma. Cca 1,5 km na východ od silnice A9 nebo 9,5 km na západ od Lybsteru, kousek od jezera Loch Stemster. Je tam malá značka a u ní parkoviště pro 2-3 auta. Volně přístupné. Na prohlídku kamenů je potřeba asi 20 min. www
Whaligoe Steps - zdarma. Ve vesnici Whaligoe (jen pár domečků), cca 10 km na sever po A98 od Lybsteru. Auto nutno zaparkovat někde poblíž (pozor na soukromá parkovací stání). Schody jsou kamenné, takže za deštivého počasí určitě hodně kluzké. Na prohlídku - a cestu nahoru a dolů - je potřeba 30 min. www
Sinclair Girnigoe Castle - zdarma. Cca 6,5 km od centra Wicku je parkoviště před majákem Noss Head Lighthouse, odtud vede jen jedna cesta (vypadá zavřená, ale to je jen zábrana pro zvířata - nebojte se to otevřít) k hradu. Velmi nenáročná procházka k hradu trvá cca 15-20 min. Na prohlídku hradu si vyhraďte cca 20-30min (možná i více až bude zrekonstruovaná druhá část hradu). www.castlesinclairgirnigoe.org
Dunnet Head - zdarma. Nejsevernější místo pevninské Británie. Před majákem je parkoviště, dá se tam projít po okolí, doporučujeme dalekohled - pro hledání jak delfínů, tuleňů a velryb, tak pro hledání papuchalků. Na prohlídku stačí cca 20-30 min. www
Thurso - menší, ale moc pěkné městečko s plážemi, rybími restauracemi a v létě velmi pozdním západem slunce (až po 22:30!) www

Žádné komentáře:

Okomentovat