neděle 28. října 2012

Toulky za egyptskou historií

Sice jsme s Tomem milovníky válecí dovolené, ale zároveň rádi poznáváme nová místa a touláme se po historických památkách. A jelikož tohle byl náš první společný výlet do Egypta, tak jsme se rozhodli koupit si u cestovky celodenní výlet do Luxoru.
Od Safagy je Luxor vzdálený cca 220 km a cesta trvá 3-4h. Abychom byli schopní z Luxoru něco vidět, tak jsme samozřejmě museli vyrazit brzo ráno. Odjezd od hotelu jsme měli naplánovaný na 6:20, ale už v 5:50 se ozval telefon z recepce, že autobus už na nás čeká...Tom 3 minuty předtím vstal, takže autobus prostě musel více než 10min čekat na nás :-). Naším průvodcem na tomto výletě byl Yasser, egypťan s velmi dobrou češtinou.
Potom už cesta probíhala v pohodě. Projíždli jsme přes hory do delty Nilu. Každých x kilometrů jsme projížděli přes policejní/vojenský check point. Tímto způsobem nahradili egypťané to, že dříve s turisty jezdily bezpečnostní kolony.
Naší první zastávkou byl Karnacký chrámový komplex, u kterého jsme zastavili kolem desáté. Yasser nás provedl těmi nejdůležitějšími a nejzachovalejšími částmi komplexu a asi 45 min vyprávěl o původu chrámu, o egyptských božstvech, o vládě faraonů atd. A nakonec nám dal 30 min rozchod. Což nám dvěma absolutně nestačilo :( V rychlosti jsme stihli prozkoumat jen malou část tohoto ohromného chrámového komplexu. Od posvátného jezera jsme zamířili k východní bráně a skrz několik pobořených svatyní jsme se dostali zpět. Bohužel nám nezůstal vůbec žádný čas na prozkoumání jižní části chrámu. Takže sem se rozhodně musíme vrátit - na podrobný průzkum!!!



Z Karnaku nás autobus odvezl do papyrusové dílny, kde nám Yasser vysvětlil a ukázal, jak se takový papyrus už po tisíciletí vyrábí. Proces výroby je to velmi jednoduchý a účinný. Samozřejmě, další čas, který jsme v dílně strávili, byl určen k tomu, abychom si vybrali a zakoupili obrazy na pravém papyru.

Další zastávkou byla restaurace Habiba, kde jsme poobědvali. Pak jsme konečně přejeli Nil a dostali se do Západní pouště. Bylo už po poledni a my mířili k posvátnému místu - Údolí králů. A jelikož jsme byli v poušti, tak tam bylo opravdu teplíčko. V rámci naší návštěvy jsme navštívili celkem 3 hrobky. První byla hrobka Ramsese IV., která byla úplná, plně dokončená a nádherně zdobená. A taky báječně zatuchlá a plná turistů. :-) Jako druhou jsme navštívili hrobku Ramsese IX., která je naopak téměř úplně nedokončená. Chodba a pohřební komora jsou proraženy, ale finální dopracování a nástěné malby jsou jen v pohřební komoře. Víc bohužel do faraonovy smrti nestihli. Třetí návštěva byla v hrobce Ramsese I. Tato hrobka se zase vyznačuje tím, že je nejhlubší ze všech otevřených hrobek. A dostat se dolů k pohřební komoře je opravdu náročné - schody a chodba jsou velmi strmé a spoustě turistů to dělá potíže.
Tohle je jediná fotka Údolí králů, kterou lze beztrestně udělat (aneb focení z parkoviště je dovoleno, protože tam není nejmenší šance, že byste vyfotili byť jedinou hrobku...)
Původně jsme mysleli, že si připlatíme návštěvu Tutanchamonovy hrobky, ale to nám všichni rozmlouvali, takže jsme tam nakonec nešli.
Z Údolí králů nás autobus převezl do alabastrové dílny. Aneb na další místo, kde se z turistů tahají peníze ve velkém. Sice se to jmenuje návštěva alabastrové dílny, ale alabastrové sošky tam nikdo moc nevyrábí - jen prodává.

No a konečně přišel čas na další mistrovské dílo starých Egypťanů. Zádušní chrám královny Hatšepsut je jediný chrám v Egyptě, který je napůl postaven a napůl vytesán do skály. Chrám byl hodně poničen, prakticky celý pobořen, ale polská expedice na něm pracovala téměř 20 let a prakticky celý jej zrekonstruovala - podařilo se jim zachránit jednak několik soch královny Hatšepsut (kde je vyobrazena jako muž) a také mnoho nástěnných maleb. Chrám je nádherný, je vidět už z dálky a naopak i z něj je neuvěřitelný výhled na deltu Nilu a na hory u pobřeží Rudého moře. Tenhle chrám rozhodně stojí za návštěvu.

Naše poslední zastávka za historií byla u Memnonových kolosů - dvou ohromných soch faraona Amenhotepa III., které původně stály před jeho zádušním chrámem. Z chrámu se nedochovalo vůbec nic - ani půdorys...jen tyhle dvě ohromné sochy. Ale i ty poničil zub času, přesto dodnes vzbuzují úctu. A Memnonovy se nazývají v podstatě díky omylu... K těmto dvěma sochám jsme dorazili jen chvíli před západem slunce, takže je zalévalo teplé zlatavé světlo a nás doopravdy zaplavila historie tohoto místa. Člověk si hned uvědomí, jak neuvěřitelné musely být všechny tyto stavby před 5 000 lety a jaký úžas a pokoru musely vzbuzovat v obyčejném lidu.



Náš jednodenní poznávací zájezd do Luxoru jsme zakončili půlhodinovou projížďkou malými lodičkami po Nilu. A není se čeho bát - od 60.let 20.století, kdy si Egypťané postavili Velkou Asuánskou přehradu, se už v Nilu krokodýli nenacházejí.

Během plavby jsme pozorovali západ slunce nad západním břehem Nilu. Romantika jak blázen :).

A pak už bylo šest večer, tma a nejvyšší čas vypravit se zpátky do hotelu.

Tenhle výlet nás přesvědčil o tom, že se do Egypta musíme vrátit a na prozkoumání všech možných památek mít víc času. Rozhodně to totiž stojí za to...


TIPS:
Karnacký chrámový komplex - vstupné 65 L.E./os. (cca 205 Kč). Na prohlídku je potřeba alespoň 2h. Focení povoleno. http://en.egypt.travel/attraction/index/karnak-temple-complex 
Papyrusová dílna - spousta se jich nachází v centru města. Během krátké chvilky Vám ukáží a vysvětlí, jak se vyrábí pravý papyrus a jak jej rozpoznat od padělku. Součástí je nabídka nepřeberného množství obrazů na papyru.
Údolí králů - vstupné "3 hrobky" 80 L.E./os. (cca 250 Kč). Vstupné zahrnuje vstup do tří královských hrobek - Ramsese I., Ramsese IV. a Ramsese IX. Zvláštní vstupné se platí do Tutanchamonovy hrobky - 100 L.E. (cca 315 Kč), nicméně z Tutanchamonových pokladů tam nic nezůstalo, vše bylo odvezeno do Káhirského muzea. V Údolí králů platí absolutní zákaz focení, foťáky by měly zůstat v autě/autobusu, nebo v místní úschovně. http://en.egypt.travel/attraction/index/valley-of-the-kings
Alabastrová dílna - mezi Údolím králů a Zádušním chrámem královny Hatšepsut jich je několik. Ukáží Vám výrobu alabastrových sošek a samozřejmě Vám budou nabízet cokoli ke koupi.
Zádušní chrám královny Hatšepsut - vstupné 30 L.E./os. (cca 95 Kč). Focení povoleno, v okolí se nacházejí hrobky šlechticů. http://en.egypt.travel/attraction/index/temple-of-hatshepsut
Memnonovy kolosy - vstupné - zdarma. Stojí hned u silnice, jsou volně přístupné. http://en.wikipedia.org/wiki/Colossi_of_Memnon
Projížďka po Nilu - 35 L.E./os. (cca 110 Kč). Zároveň přejezd ze západního břehu Nilu na východní břeh.

Žádné komentáře:

Okomentovat