čtvrtek 17. května 2012

Irské putování

A je konec...
Máme za sebou devítidenní dovolenou ve čtyřech a to si zaslouží malé shrnutí.

  1. Nezabili jsme se ani jsme se nerozkmotřili :-) Ačkoli jsme strávili prakticky veškerý čas společně (a tím společně fakt myslím všichni čtyři - v jednom autě a často i na jednom pokoji!), tak nedošlo k žádné hádce (a pokud ano, tak nejspíš zůstala za zavřenými dveřmi pokoje, ale ani o žádné takové nic nevím). A to už je co říct!
  2. Měli jsme super počasí! Sice byla většinou zima (v průměru tak 8°C), ale většinu dní bylo polojasno. Jen jeden den nám mrholilo už od rána a v podpovečer pak pršelo a pršelo a pršelo. A pak nás předposlední den zastihly kroupy, ale pršely jen 5 minut a pak zase svítilo sluníčko, takže ani to se nedá počítat... Takže
  3. Užili jsme si to :-) Byly chvíle, kdy jsme se opravdu hoooodně nasmáli kvůli/díky nejrůznějším hloupostem...
  4. Naučili jsme se řídit vlevo...(na silnici) nebo vpravo (uvnitř auta?). No, strany mi dělají potíže, takže ty řešit nebudeme...prostě jsme se naučili řídit na druhé straně, než se řídí u nás. A byla to docela legrace. Sem tam jsme neměli daleko k tomu se zabít (no hlavně já všechny ostatní), ale vždy jsme to skvěle zvládli! :-)

A když už jsme u toho shrnutí, tak naše putování středním a jižním Irskem se dá charakterizovat několika čísly:

  • 9 dní/8 nocí
  • 4 putující
  • 1 auto
  • 1634 najetých kilometrů
  • 46 navštívených památek, měst, přírodních úkazů apod.
  • 2 obdržené certifikáty
  • 4 vlastoručně natočené pinty Guinnesse
  • a nakonec 16 vypitých panáků (nejen irské) whiskey


Naše cesta měla mnoho zastávek a ještě více kilometrů...a kudy jsme to vlastně jeli? Tudy! A moje maličkost, coby bláznivý fotograf úplně všeho, pořídila více než 2 000 fotek, ze kterých najdete širší výběr těch nejlepších a nejzajímavějších na Picase.

Byla to naše už druhá společná cesta, a byla moc fajn. Tak snad nebyla poslední! :-)

sobota 12. května 2012

Irsko, Road Trip IX.

No, k dnešnímu dni není moc co napsat. Ráno jsme vstali, opět do krásného slunečného dne! Škoda, že jsme na cestě domů...sbalili jsme se, opustili hotel a rovnou se vydali na cestu na letiště. Vlastně ani nebyl čas, abychom dělali cokoli jiného. V autopůjčovně jsme odevzdali auto (díkybohu za pojistku!!! opravdu se nám hodila - naražený nárazník, několik škrábanců...a my neplatili nic z toho :)) a oni nás odvezli k terminálu. Prostě všechno šlo hladce, jednoduše a my se v klidu a pohodě přesunuli zpět do České republiky.

Byla to super dovolená...takových by rozhodně mělo být víc! :)

pátek 11. května 2012

Irsko, Road Trip VIII.

Náš poslední celý den v Irsku. A počasí se konečně zase umoudřilo a ukázalo nám, jak vypadá čistě modrá bloha. Sice se počasí každých 10 minut měnilo - chvíli pršelo, chvíli svítilo sluníčko a chvíli bylo jenom zataženo. Ale většinu dne bylo prostě jen krásně.
Wiclow Gap
Z Carlow jsme to neměli moc daleko - mířili jsme do národního parku Wiclow Mountains. Jakmile jsme parkem projížděli, tak jsme pocítili prudký pokles teploty o několik stupňů... Nejdříve jsme projeli průsmykem Wiclow Gap, odkud se nám naskytl nádherný pohled na okolní krajinu. Dál jsme na cestě uviděli rozvaliny nějakého domu a neodolali jsme. Zastavili jsme a kromě focení překrásných scenérií, jsme prozkoumali ruiny domu a okolí, jo a Jirka se nedobrovolně vykoupal... :)
Nakonec jsme dorazili do mini vesničky Glendalough, kde jsme zastavili na prohlídku našeho posledního klášterního komplexu.
Kousek od parkoviště se nachází rozvaliny kláštera, který byl založen už v 6.století sv.Kevin. Od klášterního komplexu jsme vyrazili na menší túru - nejdříve 2km k Upper Lake a potom další 2km kolem jezera až na jeho druhý konec, kde jsme dorazili do vesnice Miner's Village, která ještě před 2 lety stála - tehdy ji ovšem smetla bouře. Procházka to byla super, ale kdyby bylo více času, byla by ještě lepší. Kolem jezera bylo mnoho tras, které by se daly využít.


Z Glendaloughu jsme vyrazili na vyhlídkovou trasu po Wicklow Mountains - tzv.Military Road, která protíná samotné srdce hor. Cesta to byla úžasná - např. masivní vodopád Glenmacnass, který spadá do údolí a tříští se o skaliska za jízdu určitě stojí. Další scenérie mnohdy připomínaly měsíční krajinu, která se po chvíli změnila na zemi jezer. Dojeli jsme až do průsmyku Sally Gap, kde jsme se stočili zpět k Dublinu.
vodopád Glenmacnass
Lough Tay, Wiclow Mountains
Ještě před naším plánovaným programem v Dublinu jsme zastavili na předměstí Dún Laoghaire. Chtěli jsme se podívat na avizované kolonie tuleňů, ale začalo hrozně pršet, takže jsme místo toho zamířili zpět do auta a do Dublinu.
Na poslední den a na poslední chvíle jsme si schovali návštěvu Guinnesse. A ta rozhodně stála za to - užili jsme si jak samotnou prohlídku několikapatrové budovy, tak i návštěvu Gravity Baru, odkud byl nádherný panoramatický výhled na Dublin. A kromě toho jsme se naučili natočit si správnou pintu a dostali už druhý certifikát za tuhle dovolenou. :)


Po prohlídce Guinnesse jsme ještě naposledy vyrazili na prohlídku Dublinu a na nákupy. Pak už nám jen zbývalo najít hotel, ubytovat se, vyčistit auto a vyspat se před zítřeším odletem...


TIPS:
Ubytování - 39 EUR/pokoj pro 2 osoby bez snídaně, Aspect Hotel West Park, Parkwest Business Campus, Nangor Road, Dublin, www.aspecthotelparkwest.com
Wiclow Mountains - Průjezd zdarma. Po cestách jsou nádherné výhledy do krajiny. ROzhodně za projížďku stojí Military Road (pozor - nejsou tam benzínky a je to cesta jen pro jedno auto). www.wicklowmountainsnationalpark.ie
Glendalough - zdarma je samostatná prohlídka, pokud chcete průvodce pak za prohlídku zaplatíte, na prohlídku jsou potřeba alespoň 2h (včetně procházky k jezeru). První parkoviště je hned u hlavní cesty a je také u hlavních trosek. K jezerům a dalším částem trosek je to cca 2 km. Kolem jezer vede mnoho pěších túr - na některé jsou potřeba hodiny. Z prvního parkoviště k jezeru vedou 2 trasy: první je asfaltová silnice, druhá je dřevěný chodník. www.glendalough.ie
Guinness Storehouse - 13 EUR/os (speciální online cena), Dublin. Na prohlídku jsme potřebovali 3 hodiny, ale doporučuju mít alespoň 4 - máte potom jistotu, že si stihnete načepovat vlastní pivo (stojí se na to fronta) i vychutnat si pohled z Gravity Baru na celý Dublin. www.guinness-storehouse.com

čtvrtek 10. května 2012

Irsko, Road Trip VII.

Prší, prší, jen se leje... Další deštivé ráno. Během této dovolené nám počasí opravdu nepřeje, na začátku jsme se namlsali sluníčka a teď se nám to vrací.
Pomalu opouštíme Waterford a míříme po stopách významného irského rodu Butlerů. Naí první zastávkou je městečko s divným jménem Carrick-on-Suir. Tady zastavujeme ještě před 10AM, kdy otevírá Ormonde Castle. Vlastně to není hrad, z toho zůstaly jen obvodové zdi, pozůstatky jedné věže a celá druhá věž (ta se teď opravuje, aby mohla být přístupná turistům). K těm troskám hradu byl v 16.století přistavěn panský dům, který se dochoval dodnes. Zajímavostí je, že ačkoliv se za návštěvu tohoto místa neplatí žádné vstupné, tak prohlídka je možná jenom s průvodcem. A to se má věc ještě tak, že ten průvodce je tam jen pro vás - není potřeba čekat na nějakou větší skupinu - my byli jen 4 a průvodkyně tam byla jen pro nás. Dalším super zážitkem na tomhle místě je to, že během prohlídky je vám skoro vše dovoleno - dotýkat se nábytku, zvedat nádobí apod. Nám se na prohlídce nejvíce líbilo to, že jsme se konečně začali dozvídat o irské historii a o jednom z nejvýznamnějších šlechtických rodů.
Z tohoto malého ospalého městečka jsme pokračovali do dalšího sídla Butlerů, do města Cahiru. Tamní hrad je jedním z nejrozsáhlejších hradních komplexů v celém Irsku a je častým cílem filmařů. Přesto za jeho návštěvu se platí jen 3 EUR!!! No, super na tomhle hradu je to, že je opět spousta věcí dovolena - tentokrát to je šplhání do nejrůznějších míst/věžiček, prolézání skrytými chodbami apod. Ani jsme se nenadáli a hodinka, kterou jsme si na tuhle návštěvu vyhradili uběhla jako voda.

Cahir Castle
Jen necelých 30 km od Cahiru jsme zastavili v Cashelu, kde se nachází jedna z nejslavnějších dominant Irska - Rock of Cashel. Rock of Cashel je pevnost na skále, která je vidět už z dálky a svým vzhledem přímo vybízí k romantickým představám o středověku.
Tento komplex se skládá jak z katedrály, hřbitova a všeho co patří ke klášterům, tak z opevnění a obraných pozic, které patří k pevnostem a hradům. Není to tedy ani hrad ani klášter. Přesto je to úžasné místo. Z ohromné katedrály se dochovaly jen stěny a několik reliéfů a soch, přesto když člověk stojí uprostřed, uvědomuje si monumentálnost téhle stavby.
Z Rock of Cashel jsme zamířili do městečka v podhradí za celkem prostým účelem - jídlem. Nakoupili jsme si svačinku, zaparkovali před Hore Abbey (ruinami cisterciáckého kláštera) odkud je překrásný pohled na Rock of Cashel a poobědvali.

no, asi chtěly obědvat s námi :-)
Naší poslední hradní zastávkou dneška měl být hrad v Kilkenny. Bohužel v průběhu cesty jsme zjistili, že návštěvu stíháme jen tak tak - poslední vstupenky do hradu se totiž prodávají hodinu před zavíračkou a my tam měli přijet 55 min před koncem otvírací doby. S Hani jsme vyběhly (začínáme v tom mít praxi :-)), rychle koupili lístky a pak čekaly na kluky, kteří zatím parkovali :) Prohlídku jsme stihli skoro celou - až z posledního obrazového sálu nás ostraha vyhodila, že už je konec a musíme ven. Kilkenny Castle je hodně zrekonstruovaný, takže přímo ukazuje, jak vypadal v době své největší slávy. Před hradem jsme si zablbli, vyfotili nejrůznější společné fotky a zamířili do hotelu. Tentokrát Hani vybrala hotel na předměstí Carlow...a zase byl o třídu lepší než ten předchozí. :)
Světla bylo ještě dost, tak jsme před tím, než jsme se vydali hledat jídlo, vyrazili ještě na jednu malou zastávku. U Carlow se tyčí asi 5 000 let starý pohřební dolmen. Najít jej nebylo úplně nejjednoduší, ale nakonec jsme se neztratili a dolmen našli (teda bylo štěstí, že je tak velký a že byl i v tom řepkovém poli tak dobře vidět :)). Zaparkovali jsme auto (a docela se báli, že až se vrátíme, tak tam nebude) a vyrazili vyasfaltovanou cestou kolem pole k dolmenu.
U dolmenu nebyl nikdo a kromě jednoho popisku a lavečky nic :-). Přiznávám, že jsme to staré pohřební místo trošinku zneuctili...když on si o to ten ohromný (stotunový) kámen říkal :) Jelikož jsme měli dobrou náladu, konečně přestalo pršet a mrholit, tak jsme vyzkoušeli nesčetně jumping fotek a totálně unavení vyrazili do centra města na jídlo...


TIPS:
Ubytování - 49 EUR/pokoj pro 2 osoby bez snídaně, Dolmen Hotel, Kilkenny Road  Carlow, Co. Carlow. Skvělý luxusní hotel na okraji města Carlow. www.dolmenhotel.ie
Ormonde Castle - Carrick-on-Suir. Zdarma. Prohlídka trvá 45min a je možná jen s průvodcem. Během prohlídky je povoleno si spoustu věcí osahat :). Hrad rodu Butlerů. www.heritageireland.ie/en/South-East/OrmondCastle
Cahir Castle - 3 EUR/os. Jeden z největších hradů v Irsku a stojí málo peněz. Často je cílem filmařů. Další hrad rodu Butlerů. www.heritageireland.ie/en/south-east/cahircastle
Rock of Cashel - 6 EUR/os.(nelze platit kartou), prohlídka 1h bez průvodce. Z Cashelu je nádherný výhled do okolí. www.cashel.ie
Hore Abbey - zdarma. Cesta ke zřícenému cisterciáckému opatství vede skrz pole, kde se volně pasou krávy - pozor na kravince :) en.wikipedia.org/wiki/Hore_Abbey
Kilkenny Castle - 6 EUR/os (lze platit kartou), prohlídka cca 1,5h bez průvodce. Další z hradu rodu Butlerů, který byl nedávno za hooodně peněz zrekonstruován. www.kilkennycastle.ie
Brownehill Dolmen - zdarma. Dolmen je ze silnice vidět uprostřed řepkového pole. Parkoviště vypadá dost ubože, skoro jsme se báli tam auto nechat. K Dolmenu vede vyasfaltovaná cesta okolo pole. www.ancient-wisdom.co.uk/irelandbrowneshill.htm

středa 9. května 2012

Irsko, Road Trip VI.

Další zatažená ráno. A mrholení. No, dalo se to čekat. Typické počasí pro Irsko. Naštěstí plán pro dnešní den byl více o procházení se po městě než po lesích. Naší první zastávkou bylo krásné studentské historické město Cork. Nejdříve jsme chvilku hledali parkování, a pak konečně vyrazili na procházku, kterou jsme si rozdělili na 2 části - ta první byla společná a procházeli jsme historická místa v Corku. Nejdříve jsme zamířili ke kostelu St Anne's Shandon, který je jednou z nejslavnějších dominant města. Návštěvníci kostela mohou vystoupat nahoru do věže a tam rozeznít zvony. Bohužel nezkoušeli jsme. Nicméně kostel je to jednoduchý a hezký. Jen kousíček od kostela lze obdivovat budovy bývalé Máselné burzy (Butter Exchange). Dnes v této budově sídlí Shandon Craft Centre. Dále jsme se vypravili skrz centrum na druhý břeh řeky Lee ke katedrále St Finbarr's. Cestou jsme procházeli nejrůznějšími uličkami, které lákaly k prozkoumání...kdybychom měli v Corku více času, tak by bylo určitě pořád co objevovat.
Katedrála St Finbarr's je malebná neogotická stavba uprostřed zeleně. Moc krásná a člověk by skoro řekl, že sem vůbec nepatří. Tady se naše cesty rozdělili - Hani s Jirkou vyrazili na nákupy a my s Tomem se jen tak toulali po městě. Díky tomu jsme jen o pár bloků dál od katedrály narazili na pevnost ze 16.století - Elizabeth Fort, která dnes slouží jako policejní stanice (takže jsme se snažili tam moc nefotit, aby nás přeci jen nezatkli... =)). Jakmile jsme se s Tomem dostali zpět do centra, na ostrov na řece Lee, tak jsme se i my pustili po obchodech. Nejvíc nás zaujala prodejna čokolády Butler's, kde jsme nakoupili dárky. Pak jsme zamířili do Mekáče - jednak na oběd a jednak začínalo pršet :-).

Z Corku jsme zamířili k hradu Blarney. Je to jen deset kilometrů, takže jsme neočekávali, že by tam bylo lepší počasí. Co jsme ale čekali byla lepší cena za vstup - 12 EUR nám za polozřícený hrad přišlo hodně. A tak jsme vyrazili na naši další zastávku. Na tu se asi nejvíce těšili pánové. Při plánování cesty do Irska jsme si slíbili, že navštívíme alespoň jednu destilérku whiskey a konečně přišel ten den. Zamířili jsme do městečka Midleton, kde sídlí Jameson. Bohužel jsme propásli prohlídku a na další si museli hodinku počkat, ale to nám náladu nezkazilo. Během té hodinky jsme aspoň s Hani stihly zaběhnout do "centra" města na poštu a odeslat pohledy.
Prohlídka začala úvodním videem a pokračovala skrz prostory původní destilérky, kde nám průvodce vysvětloval, jak se Jameson vyrábí. Na konci prohlídky se průvodce ptal po odvážných mužích a ženách, tak jsme se přihlásili :-) Sice jsme ještě netušili, co nás čeká, ale říkali jsme si, že ať už je to cokoli, tak to zvládneme. No a ono nás čekalo testování whisky - dostali jsme každý tři panáky a měli poznat, který je Jameson, který Johny Walker a který Jack Daniels. No, nic jednoduchého to nebylo =), ale my to zvládli, dostali certifikát testovačů whisky a nakonec si dali dalšího vítězného panáka.





Cesta do hotelu tak byla více než zábavná. V Irsku je povoleno trochu alkoholu v krvi, když řídíte, takže jsme se cestou hoooodně nasmáli. Ubytovali jsme se v hotelu na okraji Waterfordu. Do tmy zbývalo ještě dost času, takže jsme se rozhodli, že zajedeme do centra, trošku se porozhlédneme a pak si dáme večeři. No, plán byl jednoduchý a super, ale tak úplně nevyšel. Sotva jsme v centru vystoupili z auta, tak se pořádně rozpršelo, takže naše procházka byl spíše úprk v pláštěnkách. A navíc v centru nebyla otevřená jediná restaurace nebo hospoda. Nakonec jsme cestou domů potkali rychlá občerstvení, ze kterých jsme si vybrali Eddie Rocket's - super restauraci v americkém stylu, kde jsme se totálně přežrali. I když celý den pršelo, tak to byl super zážitek :).
Promočený Waterford

Eddie Rocket's

TIPS:
Ubytování - 44,1 EUR/pokoj pro 2 osoby se snídaní, Ramada Viking Hotel, Cork Road, Waterford, www.ramadavikinghotel.ie
St Anne's Shandon - 5 EUR/os za vstup do věže, cca 30min na prohlídku. www.shandonbells.ie
St Finbarr's (Saint Fin Barre’s) Cathedral - 5 EUR/os. cathedral.cork.anglican.org
Blarney Castle - 12 EUR/os. Kousek od Corku. www.blarneycastle.ie
Jameson Irish Whiskey - 13 EUR/os, cca 1h na oficiální prohlídku + čas do začátku prohlídky a čas na gift shop. Distillery Walk  Midleton, Co. Cork. www.jamesonwhiskey.com